امروز دوشنبه  ۱۶ تير ۱۳۹۹
۱۳۹۸/۰۶/۲۹- ۱۹:۱۰ - مشاهده: ۱۳۴
تعداد بازدید:134 جمعه 29 شهریور 1398 - 19:10
درگذشت "دكتر یحیی بونو"

"دكتر یحیی بونو" مستبصر فرانسوی و عضو برجسته مجمع جهانی اهل بیت(ع) در ساحل عاج، دار فانی را وداع گفت

1398/06/09- دكتر "یحیی بونو" از اعضای فعال و فرانسوی مجمع جهانی اهل بیت(ع) در كشور ساحل عاج دارفانی را وداع گفت.

دكتر "یحیی بونو" از اعضای فعال و فرانسوی مجمع جهانی اهل بیت(ع) در كشور ساحل عاج دارفانی را وداع گفت.

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ دكتر "یحیی بونو" مستبصر برجسته و عضو فرانسوی مجمع جهانی اهل بیت(ع) دار فانی را وداع گفت.

وی كه برای انجام برنامه تبلیغی ماه محرم عازم قاره آفریقا شده بود، متاسفانه امروز دوشنبه 4 شهریور 1398 در "ساحل عاج" دچار حادثه ای دریایی گردید و درگذشت.

 

این اندیشمند فرانسوی كه به مذهب تشیع گرویده و تحت تأثیر امام خمینی(ره) قرار داشت، سال ها در حوزه‌های علمیه قم و مشهد مقدس به تحصیل علوم دینی پرداخت و آثار فراوانی در زمینه علوم و معارف اسلامی‌به زبان فرانسوی از خود بر جای گذاشت. ترجمه او از قرآن كریم یك ترجمه روان به همراه تفسیر و به ضمیمه لغت نامه الفاظ قرآن است.

یحیی بونو از شخصیت های صاحب نظر در رشته‌های علوم قرآنی، فلسفه و عرفان و یك مترجم و نویسنده گرانسنگ شیعی بود كه مجاهدِ مدافع حریم اسلام، ولایت و انقلاب اسلامی ایران به شمار می رفت.

پروفسور یحیی بونو همچنین از اعضای فعال مجمع عمومی مجمع جهانی اهل بیت(ع) بود كه در قاره‌های مختلف در جهت ترویج معارف قرآن و عترت، فعالیت می‌كرد و سرانجام در سفری كه برای تبلیغ دین و ترویج شعائر حسینی انجام داده بود، به دیار باقی شتافت.

پیكر پاك این عارف وارسته، برای تشییع و دفن به مشهد مقدس منتقل خواهد گردید

 

* زندگینامه مختصر مرحوم دكتر یحیی بونو

كریستین (یحیی) بونو در سال 1957 میلادی در شهر "فرایبورگ" آلمان در خانواده‌ای فرانسوی‌ و مسیحی كاتولیك، دیده به جهان گشود.

وی به خاطر شغل پدر تا سن 10 سالگی در آلمان و الجزایر زیست و پس از آن راهی شهر "استراسبورگ" فرانسه شد.

در جوانی میل به آشنایی با ادیان شرقی در او به وجود آمد و سپس با آثار "رنه گنون" فیلسوف مسلمان فرانسوی آشنایی پیدا كرد. پس از مدتی مطالعه، در سال 1979 م. و تحت تأثیر آثار گنون به دین اسلام مشرف شد.

 

پس از آن در رشته‌های "زبان و ادبیات عرب" و "اسلام‌شناسی" به تحصیل پرداخت و در حین این تحصیلات دانشگاهی با آثار "هانری كربن" كه عرفان شیعی را به غرب شناسانده بود آشنا شد.

وی سپس تحت راهنمایی‌های "احمد حمپاته با" – عارف آفریقایی و از شیوخ طریقت تیجانیه – به مذهب تشیع درآمد و نام خود را به "یحیی علوی" تغییر داد.

یحیی علوی در زمان گرویدن به مذهب اهل بیت(ع) 22 ساله بود.

بونو تحصیلات آكادمیك خود را تا بالاترین مرحله ادامه داد و در سال 1995 از رساله دكتری خود تحت عنوان "الهیات در آثار فلسفی و عرفانی روح‌الله خمینی(ره)" در دانشگاه سوربون دفاع كرد. وی برای تدوین این رساله، از آنجا كه استاد راهنمای مورد نظر خود را در فرانسه پیدا نكرد در سال 1991 به ایران آمد و با ارشاد "آیت الله جوادی آملی" به مشهد رفت و از محضر "مرحوم استاد سید جلال الدین آشتیانی" بهره برد.

 

وی دلیل انتخاب این موضوع برای تز دكتری خود را اینگونه بیان می‌كند: "در آن سال‌ها هرگز امام خمینی(ره) را به شكل حقیقی نشناخته بودم. ما  تحت تاثیر تبلیغات غرب گمان می‌كردیم حركت ایشان صرفا سیاسی و مخالف با گرایش فلسفی و عرفانی بوده و بر اساس خواسته‌های قدرت‌طلبانه صورت می‌گیرد. در سالی كه می‌خواستم رساله‌ی دكترای خود را شروع كنم، یكی از دوستان لبنانی من كه صاحب كتاب‌فروشی بود، دو كتاب از تالیفات امام خمینی(ره) را به من معرفی كرد. این دو كتاب «شرح دعای سحر» و «مصباح الهدایة الی الخلافة و الولایة» بودند. وقتی عنوان كتاب مصباح حضرت امام(ره) را مشاهده كردم، گمان كردم كه شاید این كتاب سیاسی است ولی وقتی آن را كمی مطالعه كردم،‌ دیدم سرشار از عرفان جوشان الهی است. چنان شیفته امام (ره) شدم كه برای زدودن حجاب از چهره‌ی ایشان تصمیم گرفتم تز دكترای خود را در زمینه‌ی آثار فلسفی و عرفانی حضرت امام(ره) ارائه كنم تا این كه شاید بتوانم حقی كه ایشان بر گردنم داشت، جبران كنم...".

علاقه به فلسفه و عرفان اسلامی و عشق به اهل بیت(ع) موجب شد كه وی پس از دفاع از رساله و اخذ درجه دكتری نیز مشهد مقدس و استاد آشتیانی را رها نكند و سالها در آن شهر سكنی گزید.

 

* برخی از آثار مرحوم دكتر یحیی بونو به زبان فرانسوی

- ترجمه قرآن كریم؛

- تفسیر قرآن كریم؛

- تصوف و عرفان اسلامی؛

- امام خمینی، عارف ناشناخته قرن بیستم؛

- الاهیات در آثار فلسفی و عرفانی امام روح الله خمینی؛

- آیین انقلاب اسلامی (منتخبی از آثار و بیانات امام خمینی(ره) به زبان فرانسوی)؛

- ترجمه كتاب "مبارزه با نفس یا جهاد اكبر"، اثر امام خمینی(ره).

مؤسسه فرهنگی ترجمان وحی قم (مركز ترجمه قرآن مجید به زبانهای خارجی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) كه متصدی ترجمه و نشر قرآن كریم با دیدگاه شیعی است، در سال 2000 م. ترجمه قرآن وی را منتشر ساخت.

همچنین كتاب "الاهیات در آثار فلسفی و عرفانی امام روح‌الله خمینی(ره)" اثر دكتر بونو، در سال 1999 م. به عنوان پژوهش سال دانشگاه سوربون برگزیده شد.

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما